GERİ ALIM PROGRAMLARI

HİZMETLERİMİZ

ANA SAYFA / HİZMETLERİMİZ / GERİ ALIM PROGRAMLARI

Elektronik atıkların toplanmasında kuşkusuz en büyük görevlerden biri de, bu ürünleri üretenlere düşmektedir. Buna "Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu" denmektedir ve üreticilerin ürünün üretiminden kullanım sonrası imha işlemine kadar geçen tüm hayat döngüsünde sorumluluklarını kabul etmeleri anlamına gelir. 

Elektronik eşya üreticileri arasında son zamanlarda artan bir trend  "Geri Alım" Programlarıdır. Bu sistem genelde tüketicinin elindeki kullanım ömrünü tamamlamış elektronik eşyaların geri alınarak yerine yeni ürünler verilmesinden oluşur.

Üreticiler topladıkları atıkları çevreye sorumlu bir şekilde geri dönüşüm tesislerinde geri dönüştürmektedirler. GCL, hem ülkemizdeki elektronik eşya üreticilerine hem de ülkemizde ürünleri satılan uluslararası üreticilere atık toplama hizmeti vermektedir. Toplanan atıklar, tesisimizde geri dönüştürülerek ürünlerin model ve seri numaralarını detaylı olarak gösteren imha sertifikaları üreticilere gönderilmektedir.
Elektronik üreticileri tarafından son zamanlarda sıklıkla kullanılan bir başka uygulama da "Geri Çağırma" dır. Üreticiler, üretim hataları, üründe model değişikliği veya müşteri memnuniyetsizliği gibi birçok sebeple piyasada bulunan ürünlerini geri çağırabilirler. 2019 yılında Amerikada elektrikli ve elektronik ürünlerde Geri çağırmaların yüzde 20 arttığı tespit edilmiştir. Çoğunun geri çağırma nedeni yangın ve elektrik çarpma riski gibi güvenlik sebepleri ya da performans gibi kalite sebepleridir. 

GCL üreticilere sorunlu ürünlerin toplanması konusunda yardım ederken,, bu süreçte toplanan elektronik aletlerin tekrar piyasaya sürülmeden imhasını ve sorumlu bir şekilde geri dönüşüm sürecinden geçmesini sağlayarak, üreticilerin ticari itibar ve marka değerlerinin korunmasına katkı sağlar.